Potentialul cultural al orasului Novaci 2020

CASA DE CULTURĂ NOVACI

ORAȘUL  NOVACI  –  POTENȚIAL CULTURAL 2020

ANSAMBLUL FOLCLORIC ”NEDEIA” AL CASEI DE CULTURA NOVACI,

Ansamblu folcloric emblemă a folclorului pastoresc zonal  a primit denumirea de ”Nedeia” în anul 1977 fiind de fapt continuatorul unei formații de fluierasi si băcite care la inceputul anilor 60 reunea novăcenii talentati si pricepuți la dans popular, mesteri ai cântatului la fluier si din gură, iubitori ai obiceiurilor populare vechi păstrate si promovate prin punerea în scenă ( grup activ).

FANFARA CASEI DE CULTURĂ NOVACI, înființata în anul 1937 de catre regretatul profesor Gheorghe Bogdan din Poiana Sibiului a fost prima formatie artistică de accest gen inființata in mediul rural din judetul Gorj după modelul fanfarelor existente în în comunitatile din Ardeal locuite de sasi. Reorganizată în anul 1974 de către același profesor Gheorghe Bogdan fanfara există și astăzi, prezentă fiind la evenimentele importante din viața orasului ( grup activ).

GRUPUL VOCAL ”NEDEIA” înființat în anul 2018, grup orientat spre zona folclorică păstorească ( grup activ).

GRUPUL DE FLUIERASI  ȘI SAXOFONIȘTI, grup care continuă activitatea formatiei de fluierașisi băcite care la inceputul anilor 60 reunea novăcenii talentati si pricepuți în arta cântatului la fluier, reînființat în anul 2012 ( grup activ).

GRUPUL FOLK ”SPERANȚE NOVĂCENE”  – înființat în anul 2018 ( grup activ).

TRUPA DE TEATRU – formata din artisti amatori înființată la începutul anilor 1970, de către profesorul Sabin Popescu ( grup activ).

PROIECTE DE EDUCAȚIE NONFORMALĂ, organizate în afara sistemului național de învățământ, în sistem de voluntariat:

• ȘCOALA DE VARĂ organizată în regim de voluntariat sub deviza  ” Implicare – schimbare – totul pentru comunitate”, EDITIA I,  15 iunie – 31 august 2018 (273 cursanți și 10 cursuri), EDIȚIA  a II-a 2019  (478 cursanți si 14 cursuri) (proiect activ).
  • ȘCOALA DE DANS POPULAR ”NEDEIA”, inființată la 1 octombrie 2019 ( proiect activ).

MONOGRAFII:

• Monografia orasului Novaci, Constantin Dârvăreanu 2008, completată și reeditată în anul 2019;
  • Pociovalistea, Monografie istorică, Grecoiu Gheorghe Cristian, 2017;
  • Dumitru Brezulescu 1879-1916, Dumitru Ciorogaru, 2010;
  • Novaci – cronica unei jumătăți de mileniu 1502-2002, 2002;
  • Monografia sociologică a orasului Novaci, Dumitru Ostrovescu 2000;
  • Orasul Novaci – micromonografie, Vasile Dinescu și Dumitru Popescu, 1972;
  • Monografia comunei Novaci – Gorj, Constantin Lianu, 1935.

COLECȚII :

• Colectia Etnografică DACIANA UNGUREANU;

CERC DE PICTURĂ PENTRU COPII ȘI TINERI –  înființat în anul 2012, cerc activ.

MANIFESTĂRI CULTURALE ANUALE:

• Festivalul de Folclor Păstoresc ”Urcatul oilor la munte” – a treia duminică din luna mai – prima  ediție în anul 1967;
  • Festivalul tocanului, eveniment cultural cu MARCĂ OSIM -a doua duminică a lunii octombrie, prima ediție  în anul 2018;
  • Festivalul de teatru ”SABIN POPESCU” – prima ediție a avut loc în anul 1999;
  • Festivalul ”TRANSALPINA FOTBAL FESTIVAL”, festival național destinat echipelor de fotbal formate din copii – prima ediție a avut loc în anul 1919 ;
  • 1 Decembrie – ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI –  Făurirea României Mari
  • Ziua Eroilor – Înălțarea Domnului – eveniment  care a avut  și are loc consecutiv la trei monumente istorice din Novaci (  str. Eroilor, Pociovalistea și  Ungureni) – 1924 prima pomenire;
  • Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice – prima ediție a avut loc în anul 2011;
  • Ziua Culturii Naționale
  • Ziua Națională a Educației
  • ”LA NEDEIE în POIANA  MUIERII” – 20 iulie  – sărbătoare folclorică păstorească care reuneste ciobanii din Novaci, Mărginime, Valea Jiului și zona Voineasa, jud. Vâlcea, care are loc   în Muntele ”Poiana Muierii” din Masivul Parâng, Munții Lotrului – prima intrunire a ciobanilor a avut loc în anul 1919 și a durat până în anul 1962, revenindu-se la vechea tradiție în anul 2018.
  • Zilele culturii novăcene, a doua săptămână a lunii mai, 1967 – prima editie;
  • HORA NOVĂCENILOR ( a doua zi de Crăciun și de Paște), obicei prezent în viața localității înainte de anul 1821, întrerupt partial în perioada comunistă,  reluat partial după anul 1989, având caracter permanent din anul 2018.
Potentialul cultural al orasului Novaci 2020
Derulează în sus